Dlaczego warto nawozić rośliny nawozem ekologicznym?

Dlaczego warto nawozić rośliny nawozem ekologicznym?

Ocena: 0.00
Kategoria:Dom i ogród
Dodano:

W czasach, w których, do wszystkiego mamy dostęp w sklepie od ręki, z reguły sięgamy po produkty gotowe do użytku. W tym wypadku mówimy o nawozach sztucznych. Trzeba przyznać, że jest to ogromne uproszczenie, bowiem w sklepie bez kłopotu odszukamy nawozy przeznaczone do rozmaitego rodzaju roślin, których używanie jest bardzo łatwe.

Jednakże z drugiej strony, biorąc pod uwagę obecne trendy ekologiczne, wskazane jest zastanowić się, czy możemy spróbować wykonać nawóz własnymi siłami. Przygotowanie takiego preparatu z całą pewnością będzie wymagało od nas sporo wkładu. Czy przyniesie dodatkowo większe korzyści? Nawożenie roślin jest konieczne, bowiem bez tego zabiegu sporo plonów po prostu by nie wyrosło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak zdumiewające.

Jak powstają różne nawozy naturalne? 

Rozróżniamy kilka podstawowych typów nawozów organicznych, a wśród nich są:

  • Kompost – jeżeli mamy na działce kompostownik, właściwie większość pracy jest już za nami. Przysłużą się nam tutaj rozmaite resztki organiczne, jakie wyrzucamy do przygotowanej skrzyni. Składujemy tutaj wszelkie skórki po owocach, resztki warzyw, obierki, skorupy jajek, chwasty oraz pozostałości po pielęgnowaniu grządek. Po paru tygodniach zbierania wzruszamy szpadlem wierzchnią warstwę, ażeby pomieszać materiał.
  • Obornik – pochodzi od odchodów zwierząt, jest niezwykle dobrym i wartościowym nawozem. Najczęściej rozprowadza się go po powierzchni gruntu i później przekopuje, ażeby wniknął w glebę.
  • Popiół – produkt otrzymywany po spaleniu drewna. Znakomity pod uprawy.
  • Gnojówka roślinna – powstaje w wyniku fermentacji roślin, na ogół stosuje się do jej produkcji pokrzywę. Pokrzywę wkładamy do beczki i zalewamy wodą w stosunku 10/1 – 10 l wody na 1 kg pokrzywy. Po upływie kilku tygodni możemy podlewać rośliny tym nawozem.
  • Kora – iglasta sosnowa, o różnym stopniu rozdrobnienia.
  • Torf – rozróżniamy torf kwaśny dla roślin o pH < 4.5 oraz torf odkwaszony dla pozostałych.
  • Słoma – znakomity materiał do nawożenia oraz ściółkowania.

Dlaczego i kiedy warto wybrać nawozy ekologiczne? 

Dzięki używaniu nawozów zaopatrujemy podłoże w istotne składniki pokarmowe i wartościową próchnicę. Cenne elementy przenikają w podłoże w dużo wolniejszym tempie niż gotowe nawozy, mozolniej rozkładają się w glebie, dzięki czemu rośliny nie są narażone na zagrażające im substancje. Są w całości przyjazne dla naszego środowiska, pochodzą w końcu z naturalnych źródeł. 

Zdecydowanie więcej nawozów naturalnych przeznacza się pod uprawy warzyw oraz owoców, które są bardziej odporne na nawet silny kompost bądź obornik. Inaczej to wygląda w przypadku roślin ozdobnych, jakie z kolei mogą ucierpieć przy przenawożeniu, więc nie jest to wcale takie łatwe, potrzeba sporo obserwacji i wyczucia, aby poznać zapotrzebowanie konkretnych roślin. Nawozy ekologiczne polepszają całą strukturę gleby, zawierają mnóstwo cennych mikroelementów, jakich nie wynajdziemy w nawozach sztucznych.

Kiedy nawozić rośliny? 

Jak wspomniano wyżej, nawożenie roślin drogą naturalną nie jest wcale tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Każda z roślin ma inne zapotrzebowanie na stanowisko, na którym rośnie i wymaga innej ilości składników pokarmowych z podłoża. To my więc powinniśmy przypilnować, aby każda dostała tyle pokarmu, ile potrzebuje, ponieważ nadwyżka nawozu może przyczynić się do obumierania rośliny. Powiązane jest to z nadmiarem azotu, jaki sprawia, że roślina obfituje we wzrost części zielonych, a niekoniecznie w plony.

Warto również znać najczęstsze błędy w nawożeniu, aby się ich wystrzegać. Najwięcej początkujących osób zbyt późno nawozi rośliny, kiedy nie mają już czasu, aby dobrze się rozwinąć. Najlepiej, aby było to w okolicy lipca, kiedy zostanie jeszcze sporo czasu do chłodnych dni. Kolejny błąd to nakładanie zbyt wielkiej ilości nawozu lub robienie tego nierównomiernie, co może znacznie obciążyć roślinę i uniemożliwić jej wzrost.

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Komentarze

Ja tam mimo wszystko czasami wole użyć chemii. Moim zdaniem to nic złego.

0 0
Data dodania:

Naturalne nawozy to najlepsze co może być! Odkąd robię swoje własne mieszanki moje roślinki rosną jak szalone!!

Autor: Henryka Kania
0 0
Data dodania:
Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Dom i ogród
Na dobry sen idealna jest lniana pościel!
Data dodania:
0.00
0