
Można powiedzieć, że obecnie drony wykorzystuje się masowo do filmowania i fotografowania. Jest to obecnie najbardziej popularny sposób rejestracji oszałamiających krajobrazów, oglądanych z perspektywy lotu ptaka. I nie potrzeba wybitnych umiejętności, aby z dronów korzystać, są powszechne i dostępne dla każdego. W artykule znajdziesz cenne wskazówki dotyczące najważniejszych zagadnień, z którymi warto się zapoznać przed zakupem.
Jak dobrze kadrować zdjęcia używając drona?
W trakcie wykonywania ujęć z powietrza nie zapominaj o fundamentalnych zasadach fotografowania. W uzyskaniu odpowiednich kadrów pomocne mogą się okazać linie podziału (grid). Dzięki uruchomieniu ich poprzez aplikację będziesz miał możliwość znalezienia punktów orientacyjnych i szybciej kadrować te zdjęcia, które Cię interesują.
Czy korzystaj z formatu RAW w zdjęciach dronem to dobry wybór?
Najlepszą opcją do robienia zdjęć będzie wykonanie ich w formacie RAW. Dzięki temu formatowi edycja zdjęć jest po prostu prostsza. W RAW również wydobywanie prześwietlonych czy też zacienionych detali eksperymentowanie z kolorami i ekspozycją jest w znacznym stopniu łatwiejsza aniżeli w formacie JPEG.
Jaki czas naświetlania ustawić dla pożądanych efektów robiąc zdjęcia dronem?
Czas naświetlania jest następnym niezwykle ważnym czynnikiem przy wykonywaniu zdjęć z powietrza. Jeżeli zależy Ci na wyostrzeniu swoich zdjęć oraz na tym, aby były wyraźniejsze, ustaw krótki czas naświetlania. Natomiast jeżeli dążysz do uzyskania odwrotnego efektu, to znaczy artystycznego rozmycia użyj dłuższego czasu naświetlania oraz wyposaż się w filtry ND.
Sprawdzaj pogodę przed uruchomieniem drona!
W trakcie wykonywania zdjęć istotnym elementem jest pogoda. Zawsze staraj się być na bieżąco z prognozami przed planowanym lotem. Pamiętaj o tym, że pogoda potrafi być kapryśna i nawet z niedużej chmury może spaść obfity deszcz, który uniemożliwi Ci start jak również utrzymanie się drona w powietrzu. Dlatego zainstaluj sobie aplikację, która pomoże Ci zaplanować lot, a także monitorować warunki atmosferyczne.
Ekspozycja na światło jest ważna podczas ujęć z drona
Z pogodą powiązany jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt – światło. Przebijające się smugi promieni słonecznych mogą nadać nawet najmniej interesującemu terenowi niesamowitego charakteru. Z tego względu postaraj się latać dronem rano, bądź po południu w trakcie tzw. złotej godziny, gdy słońce chyli się ku zachodowi albo wznosi przy wschodzie.
Latać czy nie latać dronem w złych warunkach atmosferycznych?
Podobnie jak w przypadku każdego obiektu latającego, istnieją przepisy określające, gdzie można latać dronem, a gdzie jest to zabronione. Można powiedzieć, że pogoda również wyznacza pewne prawa, kiedy latać, a kiedy nie latać dronem. Na pierwszy plan wysuwają się bardzo wietrzne i deszczowe dni. Nie uruchamiajmy wtedy naszego sprzętu. Bardzo niskie i bardzo wysokie temperatury nie sprzyjają żadnemu urządzeniu elektronicznemu, tyczy się to także dronów. Niezmiernie ważna jest świadomość jak bezpiecznie używać drona, mieć nad nim kontrolę i zawsze go widzieć. Bezpiecznych lotów.
Komentarze
Fotografowanie to jedna z moich największych pasji, a dron bardzo ułatwia rozwój.