Spływ kajakiem - jakie są niezbędne akcesoria?

Spływ kajakiem - jakie są niezbędne akcesoria?

Ocena: 0.00
Kategoria:Sport i rekreacja
Dodano:

Skompletowanie odpowiedniego sprzętu na spływ kajakowy to podstawa udanej wycieczki. Istnieją pewne elementy wyposażenia plecaka, które gwarantują bezpieczeństwo, komfort oraz wygodę. Jeśli postawimy na dobrą jakość rzeczy, to z pewnością posłużą przez wiele sezonów. Poniżej prezentujemy przydatne wskazówki odnośnie wyboru miejsca oraz stworzenia "zestawu" kajakarza, który posłuży podczas szybkich wypadów oraz dłuższych, kilkudniowych spływów.

Spływ kajakowy — wybór idealnego miejsca

Polska obfituje w rzeki właściwe do spływów kajakowych. Są rzeki, jakie potrzebują większego doświadczenia oraz umiejętności, ale są też odpowiednie dla osób zaczynających swoją przygodę ze spływami.

Istnieją przeróżne typy spływów w zależności od rodzaju terenu. Spływ dosyć płytkim strumykiem powiązane jest z częstą potrzebą przenoszenia kajaku, natomiast spływ głęboką rzeką tego nie potrzebuje.

Można także znaleźć trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego należy przede wszystkim oprzeć na swoich kwalifikacjach i jeżeli brak Ci doświadczenia, lepiej wybrać coś łatwego i krótkiego na początek. Oprócz tego powinno się zwrócić uwagę na dostęp do wypożyczalni sprzętu, aby zmniejszyć koszty transportu kajaków.

Na co zwrócić uwagę decydując się na spływ przez firmę?

  • w szczególności stopień trudności spływu kajakowego;
  • lokalizacja wybranego spływu kajakowego – najczęściej firmy oferujące spływy działają w danych regionach kraju;
  • ilość instruktorów w czasie spływu;
  • co musimy przygotować na wyprawę (są oferty, gdzie firma organizująca zapewnia wszystkie niezbędne rzeczy, ale są także takie gdzie niektóre rzeczy takie, jak na przykład prowiant, trzeba przygotować samemu);
  • jakość oferowanego sprzętu;
  • czy firma oferuje program dla dzieci;
  • dostępność do toalet czy pryszniców na trasie;
  • ulokowanie bagażu – transportowany w aucie czy w kajaku;
  • ubezpieczenie NNW.

Co warto zabrać ze sobą na spływ?

Przygotowanie bagażu w szczególności zależy od długości spływu kajakowego. Na jednodniowy wypad dobrze zabrać worek wodoszczelny na lekki sprzęt elektroniczny oraz istotne dokumenty. Bardzo istotna jest kamizelka ratunkowa!

Wskazane jest zabrać ze sobą zapasowe ubranie, coś do jedzenia i picia, kurtkę przeciwdeszczową i koniecznie krem z filtrem SPF chroniący przed słońcem, a prócz tego nakrycie głowy. Zwykle w trakcie spływu jesteś ciągle wystawiony na słońce, łatwo poparzyć wówczas skórę czy dostać udaru słonecznego.

Jeśli płyniemy po południu lub wybieramy się na wieczorny spływ, czy też wycieczkę kilkudniową, warto pamiętać o zabraniu ze sobą latarki. Przyda się ona nie tylko na samym kajaku, ale także w nocy, jeśli planujemy spać w namiocie.

Kolejna rzecz będzie nieco mniej oczywista, ale jednak bardzo przydatna. Podczas kilkudniowego spływu i pobytu w namiocie, czy nawet i podczas jednodniowej wyprawy, może wyładować nam się telefon, a jak wiadomo, na kajaku nie będzie dostępu do prądu. Niezastąpiony wówczas okaże się powerbank. Posiadanie aktywnego smartfona jest ważne z wielu względów  — niezbędne może okazać się znalezienie mapy w Internecie, poinformowanie innych osób o awarii kajaka, zgubieniu się, czy też złym samopoczuciu.

 

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Sport i rekreacja

Brak artykułów