Poznaj sposoby na właściwe zbieranie wody deszczowej!

Poznaj sposoby na właściwe zbieranie wody deszczowej!

Ocena: 0.00
Kategoria:Dom i ogród
Dodano:

Kiedy zaczyna padać deszcz, nie przejmujemy się tym za bardzo, tylko bierzemy parasol i idziemy załatwiać nasze sprawy. Nie straszne są nam mokre ulice, samochody czy domy, ponieważ opady deszczu są zjawiskiem naturalnym. Ważne jest, abyśmy posiadali zamontowany system odprowadzający wodę deszczową na naszej posesji do sieci ogólnospławnej bądź kanalizacji deszczowej, co gwarantuje nam spokojny sen nawet podczas ulewy!

Jakie mogą być kłopoty z odprowadzeniem wody deszczowej?

Nieumiejętny montaż rynien wokół domu bądź ich całkowity brak, będzie skutkował problemami z zalewającą budynek wodą deszczową. Ściany oraz fundamenty domu będą mokre od stale lejącej się i spływającej w głąb gruntu wody. Dodatkowo będzie zbierać się błoto w miejscach, gdzie systematycznie gromadzą się kałuże. Jeżeli grunt na naszej działce jest odpowiednio przepuszczalny, wystarczy odprowadzić wodę rynnami z dala od domu i tam wchłonie się jej nadwyżka w podłoże. Jednakże jeśli na naszej działce grunt jest słabo przepuszczalny, wodę musimy odprowadzić w głębsze, niższe warstwy ziemi.

Dowiedz się, jak możesz zbierać wodę deszczową?

Gdy mamy właściwe zaplecze odprowadzające wodę z dachu i wyprowadzające ją w głąb naszej działki, pozostaje nam zastanowić się, jak ją umiejętnie gromadzić, by potem wykorzystać do podlewania, mycia samochodu, narzędzi i innych czynności działkowych.

Budowa stawu czy oczka wodnego jest świetną metodą na zbieranie wody deszczowej!

Dobrym sposobem będzie budowa oczka wodnego lub stawu, lub też mniejszego zbiornika wodnego, do którego doprowadzimy ujście jednej z rynien. Zbiornik powinien być na tyle głęboki, by w trakcie obfitych opadów nie został przepełniony, do tego również musi być bardzo szczelny, warto zatem zadbać o wyłożenie dołu szczelnie folią. Pomysł sprawdzi się natomiast na działkach o zdecydowanie większej powierzchni.

Oczywistą metodą jest zbiornik do łapania wody deszczowej!

Względnie prostym oraz dość oczywistym wyjściem jest odprowadzanie wody deszczowej do zbiorników do tego celu przeznaczonych, przyłączonych do rury spustowej. Dzięki wykorzystaniu pompy możemy wyprowadzić wodę i podlewać ogród, stosując prócz tego jedynie wąż ogrodowy. Ilości wody, które możemy przechowywać w takich zbiornikach, są dosyć zróżnicowane. Znajdziemy takie o pojemności kilkuset litrów oraz takie, które wymagają zamontowania pod ziemią, ponieważ ich rozmiar pomija montaż naziemny. Modne stają się więc tzw. zbiorniki retencyjne, które instalujemy w gruncie oraz przez specjalną instalację możemy użytkować z powodzeniem zbieraną deszczówkę np. do spłukiwania wody w toalecie.

Do łapania wody wybierz drenaże albo skrzynki rozsączające!

Rozwiązanie, które chętnie jest wybierane, są to skrzynki z tworzywa sztucznego, montowane pod ziemią, do których przyłączone są sączki. Rola sączków polega na tym, że magazynują one wodę, po czym powoli rozprowadzają ją po działce. To my decydujemy ile i jak mają być rozłożone skrzynki na działce! Kolejnym sposobem są drenaże, które wypuszczają wodę poprzez dziurawione rury. Niemniej jednak skrzynki okazują się lepsze, ponieważ potrafią zmagazynować większe ilości wody!

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Dom i ogród
Na dobry sen idealna jest lniana pościel!
Data dodania:
0.00
0