Weganizm – na jakich produktach opiera się dieta wegańska?

Weganizm – na jakich produktach opiera się dieta wegańska?

Ocena: 0.00
Dodano:

Zainteresowanie dietą wegańską stale rośnie, a coraz więcej osób przekonuje się do tego sposobu żywienia. Wielu z nich robi to ze względu na kwestie etyczne czy religijne, ale pojawiają się także głosy, że weganizm to najzdrowsza dieta dla zdrowia człowieka. Jak jest naprawdę? Przekonasz się, czytając nasz artykuł!

Weganizm – co mogą jeść weganie?

Weganizm, czyli dieta wegańska opiera się na absolutnym wykreśleniu mięsa z diety oraz produktów pochodzenia zwierzęcego takich, jak nabiał, jaja oraz dyskusyjny jeszcze miód. Zatem dieta wegańska opiera się głównie na spożywaniu owoców oraz warzyw jak również produktów zbożowych oraz roślin strączkowych, w tym fasola, groch, soczewica, ciecierzyca oraz soja.

Rośliny strączkowe są w diecie wegańskiej głównym źródłem dostarczania białka do organizmu. Soja jest bezwzględną podstawą weganizmu – jest bogata w białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy!

Dieta wegańska – efekty

Dieta wegańska – oczywiście prawidłowo zbilansowana, może być niezwykle zdrowa oraz dawać następujące korzyści zdrowotne:

  • dużo mniejsze ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca,
  • niski poziom złego cholesterolu LDL, a co za tym idzie – obniżone ryzyko występowania miażdżycy naczyń krwionośnych,
  • niższe ciśnienie krwi – obniżone ryzyko występowania nadciśnienia tętniczego,
  • obniżone ryzyko wystąpienia cukrzycy typu B,
  • obniżony wskaźnik BMI (ograniczenie nadwagi),
  • obniżona zapadalność na choroby nowotworowe,
  • obniżone ryzyko chorób przewlekłych.

Te korzystne rezultaty wynikają głównie ze obniżonego spożycia tłuszczów nasyconych oraz cholesterolu (obecnych w mięsie i produktach pochodzenia zwięrzęcego) w połączeniu z większym spożyciem warzyw i owoców (ogromne źródło witamin i związków bioaktywnych).

Oprócz tego obserwuje się większą świadomość wegan przy dobieraniu produktów spożywczych, zwracają uwagę na zawartość konserwantów, sztucznych barwników bądź sztucznych aromatów. Również często sięgają po żywność ekologiczną, oznaczoną certyfikatem BIO. Dieta wegańska jest o wiele lżejsza i lekkostrawna, po prostu zdrowsza.

Jakie są dobre suplementy dla wegan? 

Całkowite wykluczenie mięsa, ryb, jaj, mleka, serów, jogurtów i wielu innych produktów, nawet miodu, wygląda nieco niepokojąco dla zdrowia i musi wiązać się z pewnymi brakami. Szczególnie trudno jest zastąpić pełnowartościowe białko, żelazo i witaminę D i B12, którą po prostu należy suplementować.

Weganizm potrzebuje pewnej kreatywności i świadomego myślenia o jedzeniu, jednakże na rynku jest coraz więcej artykułów wegańskich, które charakteryzują się dużą popularnością i pożądaniem wśród kupujących. Dlatego wiele marketów stale powiększa swoją wegańską ofertę i co chwilę na półkach można znaleźć nowe produkty.

O czym należy pamiętać przechodząc na weganizm?

Zmiana diety, a szczególnie tak radykalna, zawsze jest wyzwaniem dla organizmu. Jeśli chcesz pozbyć się z jadłospisu danych składników, odstawiaj je stopniowo, aby ciało powoli przyzwyczajało się do nowych źródeł białka. Warto także w tym okresie czasu jak najbardziej zwracać uwagę na reakcje organizmu i regularnie wykonywać badania.

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Komentarze

Ja nie mógłbym przeżyć ani jednego dnia bez mięsa.

0 0
Data dodania:
Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Zdrowie i odżywianie
Leczenie kręgosłupa: Klucz do zdrowego życia
Data dodania:
0.00
0