
Mechanik samochodowy to dość wymagający zawód. By go wykonywać, trzeba zdobyć odpowiednie kwalifikacje, a także posiadać umiejętności i predyspozycje. Jest to zajęcie, w którym wiedza o różnych typach aut, ich podzespołach i mechanizmach działania jest niewiarygodnie ważna. Kim dokładnie jest mechanik, jaką szkołę należy skończyć, aby wykonywać ten zawód, jakie są warunki pracy panujące w warsztacie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.
Jak zdobyć fach mechanika samochodowego?
Najbardziej modną ścieżką rozwoju w tym zawodzie jest ukończenie szkoły zawodowej albo technikum o profilu mechanika samochodowego. Poniektórzy pasję i talent w tej płaszczyźnie odkrywają przykładowo w okresie praktyk studenckich. Wielu mechaników jest również samoukami.
Nierzadko młodzież, która pomaga rodzicom przy naprawach pojazdów, motocykli, lub sprzętu rolniczego, po paru latach jest w stanie wykonywać takie naprawy samodzielnie. Dla pracodawcy najważniejsze są kompetencje. Zawód bądź tytuł da się uzyskać w międzyczasie. Bez zapału do pracy z samochodami to się nie uda. Ten czynnik jest kluczowy.
Jakie obowiązki wykonuje mechanik samochodowy?
Na to pytanie pierwszą odpowiedzią jest naprawa samochodów. Odpowiedź jest poprawna, jednakże to tylko częściowy zakres zadań osoby pracującej na stanowisku mechanika. Przed przeprowadzeniem napraw specjalista musi rozpoznać awarię. Czasem jego zadanie na tym się kończy.
Mechanik powinien być w stanie współpracować z innymi pracownikami warsztatu w celu zagwarantowania skutecznego działania warsztatu. Oprócz napraw trudni się także konserwacją pojazdów w tym konkretnych układów takich jak: hamulcowy, napędowy, wydechowy. Przeprowadza ważne wymiany części, przewodów, olejów i płynów i uszczelek. Powinien potrafić obsługiwać specjalistyczne narzędzia oraz sprzęt do diagnostyki. Nierzadko także komputer z dedykowanym oprogramowaniem.
Z jakimi przeszkodami w pracy zmagają się mechanicy?
Ciężar, jakim charakteryzują się samochody jak również ich rozmiary, sprawiają, że to mechanik bardzo często powinien dostosować swoją pozycję ciała do pojazdu. Praca mechanika z tego powodu bardzo często odbywa się w pozycji leżącej pod pojazdem, stojąc z głową skierowaną w górę pod samochodem i w kanale warsztatowym lub w przodopochyleniu nad otwartą maską samochodu.
Zdrowy kręgosłup może być koniecznością, żeby bez większych kłopotów wytrzymać cały dzień w pracy. Niektóre części samochodowe są bardzo ciężkie. Ich instalacja może wymagać znacznej siły i odpowiedniej kondycji. Trzeba uważać oraz zabezpieczać się przed tym, aby nic nie przygniotło nam ręki.
W jakich warunkach pracują mechanicy?
Praca mechanika zazwyczaj odbywa się w zamkniętym warsztacie samochodowym. Niektóre rodzaje napraw możliwe są do wykonania na świeżym powietrzu. Czas pracy mechanika nie zawsze jest normowany. Często zaczyna on swoje obowiązki już od rana, jednak klienci zostawiają swoje pojazdy także w późnych godzinach popołudniowych, zazwyczaj tuż po tym jak sami skończą pracę.

Ile zarabia mechanik samochodowy?
W warsztacie mechanik narażony jest na skaleczenia, poparzenia, porażenie prądem oraz kontakt z różnymi substancjami, w tym ciężkim do usunięcia smarem. Mechanik powinien mieć stale oczy dookoła głowy. Musi ponadto stale uważać na zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza spaliny samochodowe.
Inne artykuły autora
Komentarze
Tak jak są lekarze od ludzi, tak mechanicy są lekarzami samochodów.
Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Motoryzacja
Brak artykułów